Strona główna Biografia Obrazy Malowanie obrazów Kontakt

 

 


Życiorys Claude Moneta

 
 


  Oscar Claude Monet urodził się 14 listopada 1840 roku. Jego rodzinnym miastem był Paryż. Zmarł 5 grudnia 1926 roku w miejscowości Giverny. Był wybitnym francuskim malarzem, którego uważa się zarówno za jednego z twórców, jak też sztandarowych przedstawicieli nurtu, jakim jest impresjonizm.

  Monet spędził pierwsze pięć lat swojego życia w Paryżu, następnie wraz z rodziną przeprowadził się do Hawru. Marzeniem jego ojca było to, aby Monet zajął się w dorosłym życiu prowadzeniem rodzinnego interesu. Był nim sklep. Jednak Claude Monet miał zupełnie inne zamiary. Chciał zostać malarzem. Już od początku był twórcą, który odnosił sukcesy. Na początku swojej drogi życiowej zajmował się wykonywaniem karykatur – to zajęcie stało się jego źródłem dochodów. Jego pierwszym nauczycielem malarstwa został w 1858 roku Eugène Boudin. To właśnie on zachęcił go do tego, aby uprawiać malarstwo plenerowe. Niedługo później Claude Monet przeniósł się do Paryża, gdzie pobierał nauki w Académie Suisse. Miał tam przyjemność poznać Pissarro.

  Rok 1861 to czas, kiedy Claude Monet został wcielony do wojska. Znalazł się wówczas w Maroko i to właśnie tamtejsze pejzaże wywarły na niego duży wpływ, popychając go trochę w kierunku impresjonizmu. Gdy rok później wrócił z wojska, rozpoczął studia w atelier Charlesa Gleyre'a. Poznał tam między innymi Auguste'a Renoira, z którym to (oraz kilkoma innymi twórcami) wyjechał do Barbizon, miejscowości pejzażystów. Połączyła ich przyjaźń na całe życie. Zaowocowała ona właśnie stworzeniem kierunku w malarstwie, którym jest impresjonizm.

  Data 8 sierpnia 1867 roku to dzień narodzin syna, któremu Monet nadał imię Jean. To także czas problemów finansowych, które dotknęły artystę. Doprowadziły one w konsekwencji do głębokiego załamania psychicznego. Miała również wówczas miejsce próba samobójcza. Sytuacja poprawiła się trochę 28 czerwca 1870 roku, kiedy Monet poślubił Camille Doncieux i miesiąc później wyjechał do Londynu. Tam właśnie zainteresował się twórczością Williama Turnera oraz Johna Constable'a. To także tam Monet po raz pierwszy zaprezentował swoje prace na indywidualnej wystawie. W dalszych latach przebywał w Holandii, w Argenteuil. Rok 1872 był dla niego szczęśliwy, bowiem dzięki hojności marszanda Paula Duranda-Ruela, który zdecydował się na zakup aż 29 płócien malarza, poziom jego życia znacznie się poprawił, a za tym również zdrowie psychiczne Moneta. Wpłynęło to zarówno na niego samego jak i na jego własny styl.
 
  Monet lubił pracować na wodzie, w szczególności na łódce, na której zbudował atelier. Woda była zresztą jednym z głównych tematów jego obrazów. Bardzo często na portretach przedstawiał swoich najbliższych: syna i małżonkę. Rok 1872 to moment powstania obrazu Impresja – stał się on prekursorem nazwy kierunku malarstwa.

  Kolejne lata przynosiły pogorszenie sytuacji materialnej. 5 września 1879 roku umarła mu żona – sam dostał depresji. Dalsze życie było pasmem naprzemiennie lepszych i gorszych okresów – generalnie rosła sprzedaż jego obrazów. Ponownie się ożenił, niedługo potem zaczął mieć problemy ze wzrokiem. Ale w tych chwilach dużą radość przynosiło mu uznanie, jakim cieszyły się jego dzieła.
 

 
     

 

  (c) 2013 ClaudeMonet.pl - Życiorys artysty i jego obrazy. Oferta naszej galerii obrazów w zakresie malowania obrazów Clauda Moneta.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookie celem tworzenia statystyk oraz generowania reklam.